אוק 04 2011

סליחה אם פגעתי… – היכולת לבקש סליחה באמת.

מאת: בשעה 10:21 am נושאים: תדמית ומהות

מכירים את זה שבסביבות ראש השנה ויום כיפור מתחילות להגיע לכיוונכם אמירות של – "סליחה אם פגעתי…" אני זכיתי לקבל כמה השנה עד שזה דרבן אותי לכתוב פוסט בנושא.

לפני שאנחנו מפזרים את בקשת הסליחה שלנו בכזאת זילות, חשוב שנבין מה זאת בכלל סליחה.

סליחה זה שחרור. אם נפגעתי ממישהו אני קשור אליו. אני מחזיק בפגיעה שנגרמה לי על ידו. אני מחזיק בו. סליחה זה היכולת שלי לשחרר את האחיזה בפגיעה ובפוגע. ובאותה מידה גם לשחרר את עצמי. זאת אומרת, שסליחה הוא תהליך רגשי מאד עמוק.

האם כאשר מישהו שולח לעברי אמירת "סליחה אם פגעתי…" הוא אכן מבקש להשתחרר מהאחיזה בפגיעה. אני מסופקת אם יש שם בכלל איזושהי חוויה רגשית חוץ ממין סוג של כיסוי עצמי. אני בסדר כי ביקשתי סליחה מכולם. ואני מסופקת אם יש איזשהו אדם בעולם שיסלח לך על בקשת סליחה מסוג זה.

היכולת שלי לבקש סליחה נמדדת דווקא במקומות בהם אני מרגיש שהכאבתי ושפגעתי. היכולת לבקש סליחה נמדדת דווקא במקומות שבהם אני מרגיש צער וחרטה על העשייה שלי. כדי להתחרט באמת, אני חייב להיות מסוגל להתגבר על הכעס ועל הנקמנות שלי. להתגבר על הגאווה שלי. זהו תהליך עמוק מאד שלא נפטרים ממנו ב"סליחה אם פגעתי".

כאשר אדם כועס עלי או נפגע ממני. הוא כועס עלי כי אכפת לו ממני. אם לא, הוא היה נשאר אדיש כלפי. הוא כועס כי נגעתי לו בחסר הפנימי שקיים בו. הוא כועס על מה שאני מייצג בעבורו.

הדרך הנכונה לבקש סליחה היא להתבונן בחסר של מי שמולי ולתת לו אותו. אם לדג' פגעתי בו בחסר של ההערכה העצמית שקיים בו, לתת לו חיזוק להערכה העצמית שבו. אם פגעתי בו בחסר של האהבה שקיים בו, לתת לו חיזוק לאהבה שבו.

הבעיה היא, כאשר לי עצמי קיים חסר באותם מקומות ואז אני מתקשה לתת לזולת את מה שאין לי. אני מתקשה לפתוח את הלב ולבקש סליחה באמת. אני מתקשה להודות בחולשות שלי. ואז אני פוטר את עצמי במין קלישאה של – "סליחה אם פגעתי…"

מה דעתכם? אשמח שתגיבו כאן ותאמרו את דעתכם בנושא.

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “סליחה אם פגעתי… – היכולת לבקש סליחה באמת.”

 1. רינתבתאריך 11 אוק 2011 בשעה 12:26 am

  האמת גם אני נתקלתי בזה. וזה הפריע לי.
  אבל את יודעת, לבקש סליחה באמת – זה קשה.
  תמשיכי לכתוב ולהעשיר אותנו.
  רינת

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

Switch to mobile version
x
הרשם עכשיו וקבל בחינם קורס ווידאו
בדרך להגשמה העצמית המלאה שלך!
דואר אלקטרוני *