אוק 21 2012

בקשו עזרה כשאתם זקוקים לה…

בין הדברים שאני פוגשת שוב ושוב, זה את הקושי הגדול שלנו לבקש עזרה מאחרים.

באיזשהו שלב בחיים למדנו או החלטנו להסתדר לבד. ושם נתקענו חזק.

נסו לדמיין לעצמכם את הסיטואציה שבה הבנתם שאתם לבד בעולם. לבד ממש. תנסו להרגיש את ההתקשחות הפנימית הזאת שאומרת, "אני לא צריך אף אחד, אני מסתדר לבד". אם הצלחתם, אז ברוכים הבאים לממלכת האגו. ממלכת התדמית.

אני חייבת לסייג ולומר, שלא כולם עברו תהליך כזה. חלק מאיתנו דווקא נשארו תלותיים עם חוויה פנימית שהם לא מסוגלים לשרוד לבד.

אבל במידה ואתם כן מצליחים לחבור להתקשחות הפנימית הזאת, למקום הנפשי הזה שעוטף את עצמו בחומה ובחוויה הפנימית הזאת שאומרת – אני אסתדר לבד, לא צריך טובות – הנה ההזדמנות שלכם לשינוי :)

בא ננסה להבין קודם מה קורה שם, מהם השלכות של דפוס התנהלות זה ומה אפשר לעשות בשביל לשנות.

אז ככה:

דמיינו לעצכם אתכם כילדים קטנים עם לב פתוח. הלב שלכם מלא באהבה ונטול הגנות. ודווקא באותו המקום אתם חווים פגיעה. הפגיעה יכולה להיות כעס מצד מי שיקר לכם, התעלמות מצמד מי שיקר לכם, תחושה שלא רואים אתכם, תחושה שמסרסים את העוצמה שלכם, תחושה שלא מכבדים אתכם ועוד.

כאשר אתם חווים סוג כזה של חוויה מתעורר בכם כאב עצום. במידה והכאב שלכם לא מקבל מענה, לאט לאט מתעורר בכם כעס. במידה והכעס שלכם לא בא לידי ביטוי ולא מקבל מענה ראוי. אתם חווים כבר רמה גבוהה יותר של כעס שיכולה להיות אלימות ותוקפנות. וכאן בדיוק הנקודה שבה אתם בונים את האגו שלכם.

התחושה של הכאב היא כל כך גדולה מצד אחד ומצד שני כבר יש כעס ורצון לפגוע והשילוב בינהם יוצר את המקום הזה שבו אתם מרחיקים את עצמכם רגשית מהסביבה.

לתנועה הנפשית הזאת של "אני לא צריך אף אחד" יש 2 מטרות. מטרה אחת – היא להגן עלינו מפני פגיעה אפשרית נוספת. ומטרה שנייה – היא "להעניש" את הקרובים לנו.

כמה שזה אולי נראה מגוחך, אבל אנחנו חוסמים את הלב שלנו, את האהבה שלנו ואת ההתמסרות שלנו כדי להעניש את הקרובים לנו ובד בבד אנחנו פוגעים גם בעצמנו.

אז נכון, הלב שלנו הופך להיות מוקף ביותר ויותר הגנות שאנחנו עוטים עליו, הדחיה פחות מורגשת ופחות כואבת. אבל מצד שני אנחנו נכנסים לבעיה לא פשוטה. והיא שההישרדות מתחילה להניע אותנו ואת חיינו. וכתוצאה מכך, הקשר שלנו עם מי שאנחנו באמת הולך וקטן. אנחנו חווים בדידות נפשית ואנחנו חיים בשליטה רגשית שזה אומר מצב תמידי של סטרס פנימי וכמובן שאנחנו אף פעם לא מרוצים ממה וממי שאנחנו.

ומכאן הדרך לחיים ללא שמחה פנימית, ללא אהבה עצמית וללא סיפוק רגשי קצרים מאד. יתכן מאד שכלפי חוץ אנחנו נראה כמצליחנים. אנחנו הרי מסתדרים לבד – זוכרים?! אבל בנפש פנימה, הרבה כאב וריק.

עד כאן זה בסדר. זה התהליך, ורבים מאיתנו עוברים אותו. הבעיה מתחילה כאשר אנחנו כבר לא מצליחים להדחיק יותר, הסבל מתגבר ואנחנו כבר לא יכולים או לא רוצים לחיות עוד בצורה כזאת. ופה הרבה פעמים אנחנו נתקעים.

כיוון שהדבר שאנחנו הכי פוחדים ממנו זה להיות נזקקים וחסרי אונים. והריפוי שלנו מחייב בדיוק את זה. בדיוק להיות במקום חלש. במקום לא יודע.

אנחנו כבר מבינים שאנחנו צריכים עזרה. אנחנו כבר מבינים שמה שאנחנו מכירים מוביל אותנו בדיוק למקום שבו אנחנו נמצאים כיום. ושאם אנחנו אכן רוצים לצאת לחרות נפשית ורגשית עלינו לקבל עזרה. וכאן הרבה פעמים אנחנו נתקעים.

וזה מדהים אותי כל פעם מחדש לפגוש את הטכניקות המגוונות שבהם אנחנו משתמשים בנקודה הזאת. אנחנו יכולים להפוך את בקשת העזרה למשהו רציונאלי. אנחנו יכולים להפוך את עצמנו לאומללים ומסכנים ואז קל לנו יותר לבקש עזרה – אנחנו כביכול הולכים לקצה השני אבל בעצם לא באמת נוגעים ברגשות שלנו, אנחנו יכולים להנמיך את זה שאנחנו מבקשים ממנו עזרה ואז אנחנו יוצאים בסדר עם עצמו. ועוד דרכים מגוונות.

הדבר הקשה ביותר בשבילנו הוא פשוט להודות, שאנחנו צריכים עזרה. שאנחנו פשוט לא יודעים. ויותר מזה, שאנחנו לא מסתדרים לבד. ואנחנו כן צריכים אנשים אחרים בשביל הרווחה הנפשית שלנו. יש אנשים שלא יבקשו עזרה גם כשהם ממש זקוקים לה. יש אנשים חולים שלא יספרו לאף אחד על המחלה שלהם. יש אנשים שעוברים דברים איומים ולא ישתפו אף אחד במה שקורה להם וחבל.

הנקודה הזאת כל כך חזקה שגם כשאנחנו כבר הולכים ומבקשים להיעזר. גם כשאנחנו משקיעים כספים וזמן אנחנו לא מצליחים לשחרר את האגו. אנחנו לא מצליחים להיפרד מהתדמית שלנו.

וזאת גם הסיבה למה המייל שלי מפוצץ ואנשים לא מזדהים ומגיבים בפומבי. וזאת גם הסיבה למה כשאני מספרת לאנשים מה אני עושה, מעטים האנשים שמסוגלים להגיד לי – וואוו, את יודעת מה, נראה לי שגם אני כזה. אבל אח"כ הם ישלחו לי מייל מפורט שבו הם מסבירים איפה זה פגש אותם. וזאת גם הסיבה להתפתחות מחלות אצל אנשים שמסתירים את מי ואת מה שהם.

וכן, אנחנו לא חייבים לשפוך על כל אחד את כל נקודות החולשה שלנו. וכן, אנחנו לא חייבים להתנפל על כל אחד בבקשות לעזרה. אבל חייבת להיות לנו יכולת בחירה.

ואם אנחנו מוצאים את עצמנו חיים ב2 צורות חיים נפרדות. צורת חיים אחת כמוסה שידועה רק לנו. וצורת חיים אחרת שאנחנו משדרים לסביבה. אנחנו בבעיה. אין לנו בחירה ובמו ידינו אנחנו מונעים מעצמנו את הריפוי שלנו.

בקשו עזרה כשאתם זקוקים לה. ואם אינכם יודעם לאיזה עזרה אתם זקוקים פשוט שאלו את עצמכם – במה הייתם רוצים להיתמך??? איפה בחייכם הייתם רוצים להיתמך רגשית או בכל דרך אחרת? והנה אתם מוצאים את קצה החוט לחופש הפנימי שלכם.

תזכרו שהילד הפנימי שלכם נמצא ברצונות שלכם. תתחברו לרצונות שלכם ותמצאו את הילד הפנימי שלכם. ואם תעיזו ותבקשו עזרה ממקום רגשי כנה, תמצאו גם את הדרך חזרה ללב שלכם. שזה אומר לשמחה שלכם. לאהבה שלכם. לסיפוק שלכם. למהות שלכם. לחיים שלכם!

כפי שכתבתי לכם אני עומדת כעת בפני פרויקט חדש. פרויקט שבו אני הולכת לעזור למי שמעז לבקש. אני מזמינה אתכם לשלוח אלי את השאלות הבוערות ביותר שלכם בתחום ההתפתחות האישית. שאלות שבאמת יבטאו את הקושי ואת הכאב שאיתם אתם מתמודדים כעת, שאלות שיבטאו את המקומות שבו אתם תקועים כעת בחייכם. שאלות שישאלו מהלב, יקבלו התייחסות אישית ומלאה.

תוכלו לעשות זאת דרך המייל שלי –chanybornstien@gmail.com  או באמצעות התגובות כאן בבלוג.

תזכרו תמיד, אינכם צריכים להיות דגולים כדי להתחיל. אבל בשביל להיות דגולים אתם צריכים להתחיל. ובמילים אחרות, בשביל לחיות את החיים שבאמת נועדתם לחיות אתם חייבים לנקוט מעשה. אתם חייבים לעשות צעד. אולי זה הצעד???

שלחו את שאלתכם – רק תצמחו מכך.

הרבה הצלחה וחיבוק גדול – הפיצו את הפוסט לכולם, תודה!

חני

2 תגובות

2 תגובות לפוסט “בקשו עזרה כשאתם זקוקים לה…”

 1. יאירבתאריך 22 אוק 2012 בשעה 9:47 am

  תפסת אותי עוד פעם, חני יקרה.
  להסתדר לבד זה אני ולבקש עזרה זו הודאה בחולשה.
  אני?? חולשה??
  את מכירה אותי כ"כ טוב מבלי לדעת על קיומי.
  אני נעזר בך המון. למעשה כל העשיה שלי מתרכזת באימון שאת מעבירה לי.
  תודה ענקית מלב שלאט לאט מגלה שיש לו רגשות מתחת לערימה העצומה של סגירות וקשיחות
  אוהב אותך
  יאיר

  [Reply]

  חני Reply:

  תודה יאיר!
  רגשות זה כיף :)
  זה צובע את החיים בצבעים חדשים…

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

Switch to mobile version
x
הרשם עכשיו וקבל בחינם קורס ווידאו
בדרך להגשמה העצמית המלאה שלך!
דואר אלקטרוני *