ינו 15 2012

מה רואים כשמסתכלים לך בעיניים?

מאת: בשעה 4:06 pm נושאים: התפתחות אישית

בימים האחרונים. אני עובדת על אתר חדש. (כן, תתכוננו :)) ובשבילו אני עוברת על המון תכנים של התפתחות אישית וצמיחה נפשית. שמתי לב, שלמשהו מאד בסיסי וחשוב אין כמעט התייחסות בכל החומר שקיים בנושא. והוא קשר עין. היכולת להגעת בזולת, דרך העיניים.

מהנסיון שלי בטיפול ובליווי של אנשים נוכחתי לראות שעם כל הרצון של כולנו בקשר. עם כל הרצון בקרבה ובחום. יש לנו פחד עצום בדיוק ממה שאנחנו הכי כמהים לו. בין הדברים הראשונים שאני מתרגלת עם כל מי שמגיע אלי הוא קשר עין. היכולת להביט בעיניים אחד לשני בלי לברוח. היכולת להיות באינטימיות מתחילה במבט עיניים. היכולת להיות בקשר קרוב ועם לב פתוח, מחייבת מבט עיניים. היכולת להרגיש אהוב, מובן ומגן עוברת דרך קשר העין. כמה שזה נראה פשוט. כמה שזה נראה קל. זהו מחסום גדול מאד. מטופלים, יכולים להעביר פגישות על גבי פגישות בהתנגדויות לדבר הפשוט ביותר והוא להסכים להראות דרך העיניים.

כשתינוק מגיע לעולם, יש לו צרכים רגשיים מסויימים. אם ימולאו אותם צרכים הם יאפשרו לאותו התינוק לגדול לאדם עם תחושת שייכות ויכולת לחוות אינטימיות וחיבור. ואם לא ימולאו צרכים אלו, יהפוך אותו התינוק למובגר מופנם רגשית חסר תחושת שייכות. שבתוך תוכו חווה בדידות קיומית.

הצורך הרגשי הבסיסי ביותר של התינוק הוא חום. את המושג חום ניתן לחלק ל-3. למגע פיזי. לקשר עין ולמגע אסטרלי. על מנת לגדול לבוגר בריא בנפשו ומפותח רגשית, התינוק חייב לקבל את שלושת סוגי המגע. התבוננו על תינוק שיש לכם בסביבה, שימו לב שהוא מחפש את האישור שלכם כל הזמן דרך קשר העין איתכם. כאשר ילד, איננו מקבל מספיק קשר עין עם ההורים שלו. הוא הופך למופנם רגשית. הרגשות הפנימיים שלו הופכים לסוד. והוא גדל למבוגר שחסר את היכולת להרגיש באמת חלק מהסובבים אותו. אותו אדם, יהיה מסובב בעשרות אנשים ועדין ירגיש בתוך תוכו לבד.

מה שמיוחד הוא שזה ניתן לשינוי. רובנו, עושים הכל על מנת להסתיר את מה שאנחנו באמת מרגישים. רובנו כמהים לחום ולקשר אך באותה המידה פוחדים מזה פחד מוות. אנחנו משדרים לעולם, ההיפך ממה שאנחנו רוצים. כאשר אנחנו נתקלים בחום, באכפתיות או בכל מגע רגשי תומך – אנחנו משדרים כאילו אנחנו אדישים לכך. אנחנו אוטמים את שרירי הפנים שלנו ולא מאפשרים לרגשות שלנו ולתשוקות שלנו לבוא לידי ביטוי חיצוני. המקום היחיד שאותו איננו מצליחים לחסום הוא העיניים. בעיניים שלנו רואים בדיוק מה אנחנו מרגישים. מה עובר עלינו. וכיוון שאנחנו פוחדים נורא להראות את עצמנו. אנחנו נורא פוחדים לחשוף את האני האמיתי שלנו – אנחנו נמנעים בכל צורה שהיא ממגע עיניים. ובעיקר אנחנו נמנעים כאשר אנחנו מנהלים שיחה רגשית. העיניים שלנו נודדות לכל כיוון אפשרי – רק לא לאפשר למי שנמצא מולנו לחדור אלינו פנימה. רק לא להסכים לו לראות את את מי שאנחנו באמת. את הרכות שלנו. את הפגיעות שלנו.

אני מזמינה אתכם לתרגל מגע עיניים דבר ראשון עם עצמכם. עמדו מול המראה, הסתכלו לעצמכם בעיניים ופגשו את מה שמתחולל בתוכם. שימו לב לשיפוט שלכם ולתגובות שלכם. שימו לב למשך הזמן שבו אתם יכולים להביט לעצמכם בעיניים מבלי להסיט את מבטכם. לאחר מכן, צאו ותרגלו קשר עין עם כל היקרים לכם. אין כמו שיחה הכוללת מגע עיניים בשביל להרגיש קרובים. להרגיש שייכים ולהרגיש אוהבים ואהובים.

החיים קצרים מדי בשביל להעביר אותם בניכור. פתחו את הלב וגעו באנשים דרך המבט בעיניים שלכם.

מגיע לכם להיות מסובבים באהבה.

חני

נ.ב. כרגיל, אתם מוזמנים לשתף בתובנות ובדעות שלכם כאן בתגובות למטה.

4 תגובות

4 תגובות לפוסט “מה רואים כשמסתכלים לך בעיניים?”

 1. יוכיבתאריך 15 ינו 2012 בשעה 7:35 pm

  חני, נכון שהעיניים משקפות את האדם. לא תמיד מסתכלים בעיניים, וזה לא בגלל שרוצים להחביא משהו. זה לפעמים מביך את האדם שמסתכלים לו בעיניים ,כאילו רוצים "לקרוא" אותו..אז הדרך לא להביך אותו, פשוט לא להסתכל לו בעיניים. לפי עניות דעתי…אם זה טוב או לא אני לא יודעת . אולי תוכלי להחכים אותי. בתודה, יוכי.

  [Reply]

  חני Reply:

  ערב טוב יוכי,
  תודה על התגובה שלך!
  התשוקה הכי גדולה שלנו היא שיראו אותנו באמת ללא מחיצות – ושיקבלו אותנו בצורה מלאה! זה גם הפחד שלנו, שיראו אותנו ולא יקבלו אותנו.
  כשאת שלמה עם מה שאת, את רוצה לבטא את זה החוצה. זה לא מביך, זה מחבר… כשאת מחביאה חלק מהמהות שלך, לפעמים זה מביך שיקלטו אותה. אז מסיטים את העיניים.
  תנסי לתרגל עם מישהו קרוב מבט רך בעיניים. תרגישי את הלב שלך נפתח ורגש עדין של אינטימיות ממלא אותך – לא תהיה בחוויה הזאת שום מבוכה :)
  כמובן, שיש אנשים שמנצלים דבר כ"כ אינטימי ועדין ומנסים לשלוט באחרים דרכו. כמו מבטים שטניים, מטים של שליטה, מבטים של האשמה. אבל לא לכאלה מבטים אני מתכוונת. אלא, למבטים של קבלה. מבטים של הכלה. מבטים מלאים ברכות.
  מאחלת לך להרגיש שלמה ובטוחה במה שאת,
  חני

  [Reply]

 2. אניבתאריך 26 ינו 2012 בשעה 7:39 pm

  ברור שדרך העיניים רואים הכל אבל הכל ואי אפשר להסתיר כלום, אבל לפעמים שמדברים על נושאים רגישים זה מביך להסתכל לשני בעיניים, לא ככה?!

  [Reply]

  חני Reply:

  היי,
  זה מביך להסתכל בעיניים כאשר אנחנו פוחדים מאינטימיות. הפחד מאינטימיות והרצון שלנו להסתיר חלקים מעצמנו יוצרים את המבוכה וכתוצאה מכך את הסטת המבט.
  כאשר אנחנו מרגישים נוח להביא את עצמנו בצורה מלאה ואנחנו מרגישים נוח להתחבר באמת למי שמולינו המבט בעיניים היא חוויה מעצימה במיוחד.
  המשך יום נפלא,
  חני

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

Switch to mobile version
x
הרשם עכשיו וקבל בחינם קורס ווידאו
בדרך להגשמה העצמית המלאה שלך!
דואר אלקטרוני *