פבר 03 2013

רגע. הרוחניות שלך אמיתית או מזוייפת??

מאת: בשעה 10:08 am נושאים: התפתחות אישית,תדמית ומהות

היום אני רוצה לכתוב קצת על אנושיות.

אנושיות זה לא רק להיות נחמד ואדיב לאנשים אחרים. אנושיות בעיניי זאת ההסכמה להיות בן אנוש עם כל המשתמע מכך. להסכים להיות לא מושלם ולא להתעקש להסתיר זאת. להסכים לחשוף את החולשות שלנו, את הרגשות הקשים שלנו, את הפגיעות שלנו, את הנזקקות שלנו, את כל החלקים שבאוטומט אנחנו מעדיפים להסתיר אותם מאחרים.

כשאנחנו חיים עם תדמית, אנחנו מסתירים. בעיקר מסתירים את כל מה שאנחנו שופטים כנמוך ומבייש. כשאנחנו מסירים תדמית ומתחילים להתחבר למהות שלנו, החשיפה עוברת בדיוק במקומות שאותם בחרנו להסתיר בעבר כדי להיראות טוב יותר בעיני עצמנו או הסביבה.

תהליך נכון של התפתחות אישית וצמיחה רוחנית, מחייב אותנו לעבור דרך מקומות שלא נראים כל כך טוב. הוא מחייב אותנו לעבור דרך כל העולם הרגשי שלנו. דרך מקומות של קנאה, שנאה, גאווה, גאוותנות, נקמנות ועוד. ורק כשאנחנו באמת מצליחים לזכך את העולם הרגשי שלנו, אנחנו יכולים להגיע למקום רוחני אמיתית. מקום שהוא שלנו. מקום שיש לו עוגנים בקרקע.

אנשים רבים מתנהגים בצורה רוחנית, חושבים בצורה רוחנית אבל ממקום של בריחה. הם בורחים לרוחניות מתוך סלידה מהחומר, מתוך פחד מהעולם הרגשי והנפשי שלהם או מתוך קשיים בהישרדות הבסיסית. הבעיה במצב כזה היא שהאדם בורח לרוח, אך הוא ללא עוגנים ושורשים בחומר. וכל זעזוע פתאומי, יכול להנחית אותו לקרקע עם מכה כואבת מאד.

עץ יכול לצמוח לגבהים אדירים ולפתח צמרת ענקית, רק כאשר השורשים שלו מסועפים היטב בתוך הקרקע. וזה הכלל, אדם שרוצה להיות רוחני יותר. אדם שרוצה להתפתח מבחינה אישית ונפשית, חייב לדאוג לסעף את השורשים שלו בקרקע. בעולם החומר. רק כך, תתבצע צמיחה אמיתית, שתחזיק מעמד באמת.

הבעיה היא, שזה לא כל כך פופולארי. וזה גם נורא מפחיד. אנחנו מעדיפים ללמוד תכנים יפים ומאד רוחניים על איך שאדם צריך לחיות ולהתנהל כאשר הוא מפותח יותר. ומעדיפים לדלג על העבודה המלוכלכת.

וזה גורם ל2 תופעות עיקריות:

1. תסכול עצום בין הרצוי למצוי. אנשים שמתחילים לבחון את עצמם באמות מידה רוחניות. אבל ללא מסוגלות אמיתית לחיות כך בפועל בחיי היומיום. וזה בדרך כלל בגלל העולם הרגשי, שלא זוכך. וזה מביא לתסכול מאד מאד גדול.

2. הכחשה ודמיונות. אנשים שבטוחים שהם באמת רוחניים אך מתכחשים לחלקים החומריים שבתוכם. זה יכול להתבטא או בתור אנשים מעופפים ורוחניים מאד שנראים ללא חיבור יציב לקרקע. וזה יכול להתבטא בגאווה מאד מפותחת ותחושת עליונות מאד גדולה. שלרוב נסתרת מעיני האדם עצמו. אך הסביבה קולטת זאת בקלות.

כך או כך, הדרך היא לעבור דרך החלקים הפחות נעימים שלנו. ולעשות המון עבודה של זיכוך רגשי.

ולמה אני כותבת לכם את כל זה?

כמו שרובכם יודעים. יש לי שרות חינמי בשם תובנה יומית. בו אני שולחת לכם למייל מידי בוקר תובנה יומית מעצימה. כפי שאתם מתארים לעצמכם, זה לקח לי זמן ואנרגיה רבים ללקט את כל הציטוטים. ולכתוב 365 תובנות. בנוסף, השרות גם עולה לי כסף. למרות שאני מציעה אותו באהבה גדולה בחינם. וזה בגלל שהיה לי חלום שאנשים יפתחו את הבוקר בטוב. ולהוסיף מנת אור יומיומית לאנשים, ובכך לגרום לאט לאט לשינוי מצטבר.

הבעיה שלי מתחילה, כשאני רואה אנשים שלוקחים את התובנות ומפיצים אותם בשמם הפרטי. כאשר אני נתקלת בזה בפייסבוק, אני בדרך כלל פונה אל האדם ומבקשת ממנו שיוסיף קישור לאתר או קרדיט.

ישנו אדם אחד, מאמן אישי. שבאופן קבוע כמעט יומיומי הייתי רואה שהוא מעתיק את תוכן התובנות ומפיץ אותם בשמו הפרטי. לא משנה כמה ביקשתי ממנו להפסיק. הוא עדיין המשיך לעשות זאת. לאחרונה נוצר מצב שבו נתקלתי באנשים שמעתיקים ממנו את התובנה כביכול בשמו.

המצב הזה נורא תסכל אותי. התחושה שמישהו עושה שימוש ביצירה שלי, שעבדתי עליה ומשייך אותה אליו נורא תסכל אותי ולא ידעתי מה לעשות. והחלטתי לחלוק את התסכול שלי.

שיתפתי את החברים שלי בפייסבוק בתסכול שלי. כמובן שלא ציינתי את שמו של אותו אדם. ובכל זאת, אני רוצה לשתף אתכם בסגנון התגובות שקיבלתי.

התגובות התחלקו בגדול ל2. הם נעו בין, לכי תתבעי אותו על זכויות יוצרים. לבין תגובות רוחניות, כמו אל תשימי לב אליו. תקבלי את זה שהוא מעתיק ממך כמחמאה וכד'.

אבל היו גם כאלה אנשים שפנו אלי מזועזעים ואמרו לי שזה ממש לא מתאים לי. ואני מטיפה להתפתחות ולצמיחה אישית. ושאני יודעת שאי אפשר לקחת כלום מאף אחד. ושאני אמורה לדעת שהכול בסדר. וגם זה בסדר. וכו' וכו' כל תגובה רוחנית שתרצו הגיעו אלי.

וכאן, קלטתי שיש איזושהי בעיה מאד גדולה בתפיסת הרוחניות אצל הרבה אנשים. שימו לב! רוחניות היא לא בריחה מרגשות. רוחניות היא לא במקום רגשות.

גם לי היה מאד קל להסתתר מאחורי "מסכן, הוא לא מעריך את עצמו כמישהו שיכול ליצור בעצמו עד כדי כך שהוא נאלץ לקחת חומר מאחרים ולפרסם בשמו" וכד'.

ועוד יותר, גם לי היה רגע של התלבטות לפני שהעלתי את הסטטוס המתוסכל – של "מה יחשבו עלי?" אבל ישר העפתי את המחשבה הזאת ממני. כיוון שזה כל העניין של הסרת תדמית, להסכים דווקא לחלקים שאנחנו שופטים אותם כפחות יפים להיחשף ולבוא לידי ביטוי.

ובמקרה הזה, להסכים לעצמי להיות אנושית. כזאת שמתוסכלת מזה שגונבים ממנה תכנים. גם אם זה לא נראה כזה אצילי ורוחני. גם אם זה לא נראה כזה מרשים…

וכן, להסכים להיות אנושית ולקבל את זה שאני לא תמיד מצליחה לחיות את מה שאני מאמינה בו. ולצערי אני בהחלט מוצאת את עצמי מתעצבנת על הילדים שלי. מקנאה. פוחדת. מתוסכלת. שונאת. מתגאה ומה לא.

ולהסכים להיות אנושית, ולקבל את זה שזה בסדר. לקבל את זה שהחיים הם דרך. דרך שלעולם לא נגמרת. וכן. מותר לאחרים לראות שאני עדיין בדרך. הכל בסדר להיות בדרך. מה שחשוב הוא לא לדרוך במקום ולהמשיך ללכת…

מה שחשוב הוא מה שאנחנו עושים עם מה שאנחנו מרגישים. להרגיש מותר הכל….

וכן. אני בהחלט טופחת לעצמי על השכם שלמרות התסכול והכעס לא חשפתי את שמו של אותו אדם.

אשמח לשמוע את דעתכם… (ואשמח עוד יותר לקבל את אהבתכם…)

רק טוב,

חני

נ.ב ואם אתם עדיין לא מנויים על השרות המדהים של תובנה יומית – תוכלו לעשות זאת כאן בשמחה www.dailyinsight.co.il

23 תגובות

23 תגובות לפוסט “רגע. הרוחניות שלך אמיתית או מזוייפת??”

 1. אסתי כהןבתאריך 03 פבר 2013 בשעה 11:10 am

  חני יקרה אומרים המביא דברים בשם אומרם מביא גאולה לעולם…וכן,כן מותר לך להעיר לו הוא יכול לפרסם את הדברים אך מחויב בפרסום שמך, והיה ולא פרסמי את שמו אך יידעי אותו על כוונותיך.יום טוב לך

  [Reply]

  חני Reply:

  אסתי יקרה, מה שמדהים בתסכול הוא שכשאת מבטאה אותו הוא מתפוגג.
  ופתאום זה כבר לא מפריע…

  [Reply]

 2. מלכיבתאריך 03 פבר 2013 בשעה 11:41 am

  בשבת ישבתי עם חבורה של אנשים ודיברנו על רוחניות.
  אמרתי להם שמה שמפריע לי בחינוך החרדי זה שלא נותנים לבנאדם באמת להרגיש, שדורשים ממנו להיות מלאך, להתגבר, בלי בכלל לתת לגיטמציה לרגשות הבסיסיים, שרק אחרי שאתה מרגיש אותם אתה יכול לעבוד עליהם ממקום אמיתי.
  כמובן שאף אחד לא הבין אותי, ולא הסכים איתי ויצאתי פושעת;)

  שמחה, פשוט שמחה שבדיוק עכשיו פירסמת את המייל הזה, וקיבלתי אישור לדרך חשיבה שלי:)
  ושמחה, כלכך שמחה שזכיתי להכיר אדם אמיתי כמוך!!!
  את בין יחידי סגולה…

  מעריכה אותך!

  [Reply]

  חני Reply:

  לא הייתי בונה על האמיתי ועל היחידי סגולה.
  אבל למה את צריכה אישור על דרך החשיבה שלך???
  תסמכי על עצמך!!! זה בדיוק טוב…

  [Reply]

 3. בניבתאריך 03 פבר 2013 בשעה 1:41 pm

  חני היקרה !
  אני חושב שמין הראוי היה שהוא יפרסם את שמך, אך לצערי זהו דרכו של הפייסבוק ודרכו של עולם כולם מעתיקים מכולם ולאף אחד אין זכויות על מה שהוא כותב, ברגע שהדברים יצאו החוצה ממך אין לך שליטה עליהם, ואת כאחת שהאימון והרוחניות חשובים לך צריכה להבין את זה לפני כל אחד אחר ולהוות דוגמא אישית ולא לצאת מפרופוציה, בכל אופן תיהי חזקה ותמשיכי להביא לנו דברים חכמים כל יום, עלי והצליחי !

  [Reply]

  חני Reply:

  תודה לך!!!

  [Reply]

 4. ח. תלמידהבתאריך 03 פבר 2013 בשעה 1:59 pm

  היי חני,
  זה כל כך אנושי וכל כך לגיטימי, לכאוב כשאת רואה את פרי עמלך נגזל.
  וזה שאת נותנת לעצמך להיות אנושית, זה עצמו תיקון חשוב כל כך… לך ולכל האחרים ששיתפת אותם בכאבך.

  [Reply]

  חני Reply:

  :)
  תודה!!!

  [Reply]

 5. יעלבתאריך 03 פבר 2013 בשעה 2:27 pm

  נראה לי שעלית על תובנה מאד נכונה ומעניינת – ביחס לבלבול בין רגשות לרוחניות, בין נפש לרוח. תודה רבה ששיתפת בפוסט הזה, מעורר מחשבה.

  [Reply]

  חני Reply:

  תודה גם לך יעל :)

  [Reply]

 6. אורליבתאריך 03 פבר 2013 בשעה 10:00 pm

  בתור מישהי שמנויה על התובנות שלך אני יכולה להגיד שהן עושות לי את היום. את נותנת חומר למחשבה ועושה הכל עם אהבה והומור.
  אני לא בעד שתשבי בחיבוק ידיים ותראי את עמלך נלקח ע"י אחרים ללא מתן קרדיט. כל הכבוד לך שעמדת על שלך וזה בכלל לא קשור ולא נוגד את הרוחניות שלך.

  [Reply]

  חני Reply:

  את חמודה לי :)
  תודה אורלי! אני מרגישה את האכפתיות והאהבה שלך. תודה!!!

  [Reply]

 7. חנהבתאריך 03 פבר 2013 בשעה 11:12 pm

  היי חני,
  שמחתי לקרוא את התגובה שלך על שלקחו חומר שעיבדת ,כתבת והגונב רשם את שמו.
  זה מתסכל, כואב, מכעיס, לא צריכה להתעלם מהרגשות הללו כי הם קיימים ולקבל את הרגשות הללו. אנחנו אנושיים ורגשות הם חלק מאיתנו, אבל הם לא אנחנו, וכמובן נקמה היא לא הפתרון ההית מרגישה יותר טוב אילו היית מתנקמת בו ? אוהבת אותך מעריכה את הדברים שלך וטוב שאת לא אלוהים אלא בן אדם.
  חנה

  [Reply]

  חני Reply:

  יקרה, איזה כיף לקבל את האהבה שלך!!!

  [Reply]

 8. אורנהבתאריך 04 פבר 2013 בשעה 8:47 am

  היי חני,
  התסכול שלך בעיני מאד מובן ומאד אנושי, וזה היופי שבעניין, כי אין רק שחור או לבן, יש גם ובעיקר את כל האפורים שבניהם. מכאן שלהרגיש כך לא אומר שאת פחות בערכך מאשר אילו לא היית מרגישה מתוסכלת….
  ביקשת יפה מאותו אדם שיפסיק לפרסם את התובנות שלך בשמו כאילו הן שלו, והוא ממשיך בשלו.
  רוחניות זה יפה וכך גם אנושיות, אבל אין שום סיבה לאפשר למישהו לנצל אותך ואת הפרמטריים היפים האלו ולתת לו להמשיך "לגנוב" מימך. אני הייתי חוסמת אותו מכל אפשרות גישה אל כל התכנים שלך ולא מאפשרת לו להמשיך במעשיו. לדעתי זה אפילו מעשה שיכול לתרום לו, כדי שהוא יחפש בתוכו תובנות משלו ולא ישען על אחרים, ובמילים אחרות שימצא לעצמו את החיים שלו…..
  שלך – אורנה

  [Reply]

  חני Reply:

  :) החיים הם באמת לא שחור לבן.
  זאת בין ההבנות המשמעותיות שהבנתי…
  תודה על האכפתיות והאהבה!!!!
  חני

  [Reply]

 9. גיל לויבתאריך 04 פבר 2013 בשעה 10:19 am

  הי חנה,
  כמה אנושי כמה נוגע כמה מקרב וכמה את יפה חנה
  זה מפיל אותי לאהוב ולהתאהב מחדש כשאת בוכה כשאת כואבת את כאביך
  את כותבת ,יוצרת יצירות שנועדו לקהל הרחב. את מפיצה חומר יקר לכולנו בידיעה אולי שכל אחד יעשה שימוש בו כרצונו.
  בחרת לשתף אותנו בהתמודדות שלך מול תופעה זו של העתקה ואני שמח לקרוא חומר כזה אנושי ונוגע כי ההתמודדות האמיתית היא מול עצמנו במה שאנו מרגישים כשקורים לנו דברים שלא עולים בקנה מידה במה שחשבנו.
  אני מאחל לך המשך דרך פורה ומעניינת ומאתגרת.

  [Reply]

  חני Reply:

  תודה גיל.
  בסופו של דבר ההתמודדות האמיתית היא באמת מול עצמנו….

  [Reply]

 10. taliaבתאריך 04 פבר 2013 בשעה 4:35 pm

  היי חני
  השיתוף שלך ב"קושי " – מרגש, כמו כל המכתבים היומיים שלך ( תודה גם על כך )
  הסיפור שלך מזכיר לי שראיתי לפני כשנה, עיצוב שלי ( עיצוב גרפי ) מודפס כמעט ללא שינוי, תחת שם מעצב אחר
  כמובן שבהתחלה כעסתי לעצמי ואמרתי איך אפשר לעשות כזה דבר, זו גניבה! ואז חשבתי איך אפשר לשנות את המצב ולבסוף הבנתי שברגע שאני משחררת לעולם עיצוב, מחשבה, רעיון – יש כאילו שיעתיקו. נקודה. להלחם בזה זה סזיפי. לעומת זאת, אפשר לקבל זאת כמחמאה, כדרך העולם, כהשפעה/ השראה …
  את יודעת שזה שלך! אף אחד לא ייקח ממך את הרגשת היצירה והנתינה!
  שוב תודה
  טליה

  [Reply]

  חני Reply:

  יקירה,
  להילחם בזה זה משהו אחד. אבל להרגיש את מה שזה מעלה בך זה כבר משהו אחר.
  זה כל היופי ברגשות. שכשאנחנו מאפשרים לעצמנו להרגיש אותם באופן מלא. הרבה אנרגיה משתחררת ופתאום נהיה שקט ונכנסת בהירות חדשה :)
  תודה גם לך!!

  [Reply]

 11. דניבתאריך 04 פבר 2013 בשעה 7:23 pm

  בסד. לחני היקרה שלום וברכה.אם אכן את בטוחה שלקחו את פרי עמלך,זה באמת מקרה מצער ומכוער מאד.אני ניתקלתי בעיתונים בידיעות על מאבק משפטי על זכויות יוצרים בין שני סופרות או סופרים.בנוגע לאינטרנט לא ראיתי.נראה שהגישה בציבור שהאינטרנט פתוח לכולם,ומי שמפרסם בו מבין שהוא חולק בחינם עם אחרים.נידמה לי שיצא תיקון לחוק לשון הרע שמרחיבו גם לאינטרנט.לגבי זכויות יוצרים לא שמעתי תיקון בנידון.אם יש לך קרוב או ידיד עו״ד בתחום הזה תוכלי להתייעץ איתו בנידון.אולי הוא יציע לך אם זה אפשרי לכתוב בראשית או סוף החומרים שלך שין להשתמש בהם ללא רשותך.בלי להיות עו״ד נראה לי שיהיה יותר קשה להוכיח פגיעה בזכויותיך דרך האינטרנט לעומת ספרים,סרטים,שירים,מוזיקה וכו׳.השאלה אם את מוכנה להשקיע כסף,זמן ואנרגיה בלוחמה על זכויותיך?נראה לי שהסיפוק מעבודתך,והערכה שאת מקבלת מאנשים שקוראים את החומרים שלך,יכולים להמתיק את הגלולה המרה.בתודה ובהערכה,דני תל אביב.

  [Reply]

  חני Reply:

  תודה על האכפתיות דני.
  זה בהחלט מחמם את הלב :)

  [Reply]

 12. יעקובבתאריך 10 פבר 2013 בשעה 9:12 pm

  אכן אהבה רבה יש כלפייך, שכן הינך תורמת הרבה מזמנך. ומרצך .כמו כן כבוגר משפטים וכאחד שעבודתו הסמינריונית הינה בקניין רוחני בכלל ובזכויות יוצרים בפרט . מודיע לך בזאת כי מאחר ויצירתך באה לכלל ביטוי דהיינו עלתה על הכתב ואין זה משנה עד כמה היא יצירה מבריקה. ובלבד שהינה. מקורית , יש לך עליה זכויות ואין אדם רשאי. להשתמש בה למעט שימוש. הוגן כמבואר בחוק זכויות יוצרים משנת 2007, יכולה את לתבוע כל אדם שייפר את זכותך.

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

Switch to mobile version
x
הרשם עכשיו וקבל בחינם קורס ווידאו
בדרך להגשמה העצמית המלאה שלך!
דואר אלקטרוני *