אפר 13 2013

הדרך לעצמאות אישית

היי חברים,

הרבה זמן עבר מאז הפוסט האחרון שכתבתי כאן בבלוג.

עברתי כמה פעמים על כל מה שכתבתם ומילאתם בשאלון. מה שבטוח שעכשיו אני יותר מכוונת ומבינה את מה שמעסיק אתכם. (אם החמצתם את השאלון בשמחה תוכלו למלא אותו כאן)

חשבתי הרבה איך אפשר לתמצת ולסכם לבבות של כמאתיים אנשים? כל אדם הוא עולם ומולאו. כל כאב הוא עולם ומלואו. כל תקווה היא עולם ומלואו.

אבל הבטחתי לכם סיכום ותובנות. וחשבתי שהדרך להתייחס לכל מה שכתבתם היא לחפש את המשותף. לחפש את הנקודות שעומדות בבסיס התקיעות.

לא במקרה הפוסט הזה נכתב מספר ימים לפני יום העצמאות. עצמאות של מדינה זה נחמד. עצמאות אישית זה חובה. עצמאות אישית = אי תלות בתחום הרגשי, הנפשי והמחשבתי. כמובן שלעשייה עצמאית יש הרבה מקום. אך את השורש לעשייה עצמאית תמיד נמצא ברגש, בנפש או במחשבה.

וגם כשאנחנו לא עצמאים בעשייה (לדג' כתוצאה מנכות או מאילוצים אחרים) עדין עצמאות אישית היא יעד בר השגה בעבורנו.

וויקטור פרנקל כותב על השהות שלו במחנות הנאצים:

"מה שהיה דרוש באמת, היה שינוי יסודי ביחסנו אל החיים. צריכים היינו ללמוד בעצמנו וללמד את האנשים המיואשים, כי בעצם לא הייתה חשיבות למה שאנחנו קיווינו לקבל מן החיים, אלא למה שביקשו החיים לקבל מאתנו."

לפעמים נראה שמה שמגביל אותנו זאת המציאות. אבל האמת היא שמעבר לכך שהמציאות החיצונית היא הרבה פעמים מראה למציאות הפנימית שלנו – ההגבלות האמיתיות שלנו הם התפיסה שלנו את עצמנו ואת המציאות.

ועכשיו חזרה לנקודות שתוקעות אותנו בחיים וחזרו על עצמם בשאלונים:

1. חיפוש אחר הכרה/אהבה/אכפתיות חיצוניים. אנחנו מעבירים חלק נכבד מהחיים שלנו בתסכול ובמרירות על זה שלא מצאנו את האחד שיהיה אכפת לו מאיתנו מכל הלב. את האחד שיאהב אותנו כמו שאנחנו. את האחד שיאמין ביכולתנו יותר ממה שאנחנו מאמינים בהם, את זה שידרבן אותנו וימשוך אותנו קדימה. את האחד שבזכותו ובעזרתו נצא מהביצה שבה אנחנו מתבוססים.

וזה קורה לנו בכל תחומי החיים – בחיפוש אחר בן זוג. בחיפוש אחר מאמן אישי. בחיפוש אחר שומר חיצוני שיגביל את כמות האוכל שאנחנו מכניסים לפינו. בחיפוש אחר מישהו שיעשה את עבודת השיווק בשבילנו כשאנחנו רוכשים מקצוע חדש. בחיפוש אחר מישהו שיחזק את הדימוי העצמי שלנו בתחומים שבהם אנחנו מרגישים קטנים וחלשים. ובעוד הרבה תחומים אחרים.

הבעיה היא שאנחנו מחפשים במקום הלא נכון וזה מה שמכלה את ימינו וממלא אותנו באכזבה. אין ולא יהיה קסם חיצוני שכזה. את הרצון עלינו לגייס בתוכנו פנימה. את הכוח עלינו למצוא באמצעות ההליכה בדרך בעצמנו. זה כמו שאף אחד לא יכול ללמד אותנו לשחות בלי שאנחנו נשחה לבד. אף אחד לא יכול ללמד אותנו לרכב על אופניים בלי לרכב בעצמנו. אף אחד לא יכול לעשות את הדרך במקומנו!

כל האהבה, האכפתיות, האמון והתמיכה קיימים בתוכנו פנימה. עלינו למצוא את הדרך והגישה אל החלקים האלה בתוכנו. זאת הדרך היחידה לעצמאות אישית. זאת הדרך היחידה לחיים ללא תלות. לחיים עם חוויה פנימית של מסוגלות ויכולת.

2. הגיל הוא לא מכשול! בכל גיל אנחנו יכולים לעשות את השינוי הרצוי לנו. מה שחשוב הוא ההבנה שכך או כך הימים שלנו יעברו ונגיע לערש דווי.

יש לנו 2 דרכים להגיע למוות – דרך אחת היא לבכות את זה שאנחנו מבוגרים מידי והחמצנו את חיינו. לבכות שאין לנו כבר יכולת לממש את מה שאנחנו חולמים עליו. ושאת המזל שלנו כבר החמצנו בגלגול הזה.

ואילו הדרך השנייה היא להגיע לערש דווי מתוך סיפוק וידיעה שלא נכנענו לפחד ולמרות הכל (כן. גם למרות הגיל..) העזנו והלכנו אחרי תשוקות הלב הפנימיות שלנו.

3. אנחנו מסרבים/פוחדים לשלם מחיר וזה אחת הסיבות העיקריות לתקיעות שלנו. אנחנו מעדיפים להיכנע למצב הקיים כי כך יש לנו את מה ואת מי להאשים. אנחנו מעדיפים להימנע מהתמודדויות. אנחנו מפחדים מעימות עם הסביבה ומעדיפים במקום זאת להמשיך להתבצר וליילל.

בין אם אנחנו נועצים את הסיבה לתקיעות שלנו בבן הזוג שלנו. בין אם אנחנו נועצים את הסיבה לתקיעות שלנו בעבר שלנו. בסביבה שלנו. בהורים שלנו. בבוס שלנו או במה לא?!

כל עוד שאנחנו תלויים רגשית במישהו או במשהו אנחנו לא עצמאיים. וכל עוד שאנחנו מסרבים לשלם את המחיר ולהתנתק מהדבר שאנחנו תלויים בו – אנחנו מסנדלים את הצמיחה של עצמנו.

לכל דבר יש פיתרון ומענה. בין אם אתם שוקלים 100 קילו מעל המשקל הרצוי לכם. בין אם שרפתם את כל הקשרים עם הקרובים לכם ובין עם עברתם ילדות איומה. יתכן והפיתרון הוא לא קל והוא בהחלט דורש התמודדות רגשית – אבל הוא קיים.

ברגע שאנחנו מוכנים לשלם את המחיר, הדרך לאן שאנחנו רוצים סלולה…

4. אנחנו רוצים להיות מישהו בלי באמת להיות משהו – משום מה בדור הזה כולם רוצים להיות מישהו מיוחד. וכשאנחנו מצרפים לזה את כל תורות השפע שמבטיחות שברגע שדמיינו משהו הוא יתממש – יש לנו מין ביטחון שברגע שלמדנו משהו – הדרך סלולה בעבורנו בשביל להיות המישהו שאנחנו חולמים להיות.

אז ככה, בשביל באמת להיות מישהו אנחנו חייבים להיות קודם משהו! כן. לכולנו יש ייחוד שייחודי רק לנו. לכולנו מהות ייחודית ומדהימה. העניין הוא, שאנחנו חייבים להיות בקשר עם המהות שלנו בשביל באמת לאפשר לה לבוא לידי ביטוי. תחשבו על אנשים גדולים באמת, הם היו אנשים שמחוברים למהות שלהם והעשייה שלהם לא נבעה מהרצון להיות "מישהו" אלא מהרצון לתת ערך.

וכאן, אני מתחברת חזרה לדבריו של ויקטור פרנקל – "מה שהיה דרוש באמת, היה שינוי יסודי ביחסנו אל החיים. צריכים היינו ללמוד בעצמנו וללמד את האנשים המיואשים, כי בעצם לא הייתה חשיבות למה שאנחנו קיווינו לקבל מן החיים, אלא למה שביקשו החיים לקבל מאתנו.

על מנת באמת לאפשר לייחוד שלנו לבוא לידי ביטוי אנחנו חייבים לשנות את נקודת המוצא שלנו ממה יש לנו לקבל מהעולם, למה יש לנו לתת לעולם? ואז פשוט לצאת ולתת בלי לחפש הערכה חיצונית. לצאת ולתת כי זה מה שיש לנו לתת וחובתנו לתת…

כמובן שיש עוד הרבה נקודות שאשמח להתייחס אליהם. אבל נשאיר קצת לפוסטים הבאים:)

ועכשיו, אם עדין לא הורדתם את המדריך לעצמאות רגשית – זה הזמן! עשו זאת כאן בקישור (בשורה הסגולה העליונה!). וכמובן, אודה לכם אם תפיצו את המדריך לכל חבריכם.

מאחלת לכולנו לחיות בעצמאות אישית אמיתית.

הרבה אהבה,

חני

נ.ב. ספרו לי בתגובות למטה על הדרך האישית שלכם לעצמאות רגשית, נפשית ומחשבתית!

4 תגובות

4 תגובות לפוסט “הדרך לעצמאות אישית”

 1. רוניתבתאריך 14 אפר 2013 בשעה 7:33 pm

  שלום חני, תודה על פועלך, מאוד נהניית מדברייך באופן יומיומי :)

  בסעיף 3 במאמר הנ"ל כתבת "ברגע שאנחנו מוכנים לשלם את המחיר, הדרך לאן שאנחנו רוצים סלולה…"
  למה הכוונה בלשלם את המחיר?

  תודה מראש ויום נעים,
  רונית

  [Reply]

  חנה Reply:

  אני חושבת שדוגמאות ל"לשלם את המחיר" תוכלי למצוא בפוסט הזה של חני:
  http://www.chany.co.il/reason-for-suffering/

  [Reply]

  חני Reply:

  תודה חנה.
  אכן רונית!בפוסט שחנה הפנת אותך אליו יש הסבר מפורט.
  בהצלחה ותודה גם לך!

  [Reply]

 2. אוהב את התחוםבתאריך 20 יונ 2013 בשעה 11:05 am

  אני כן פעם נהנה מהתכנים שלך…כל הכבוד

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

Switch to mobile version
x
הרשם עכשיו וקבל בחינם קורס ווידאו
בדרך להגשמה העצמית המלאה שלך!
דואר אלקטרוני *