מרץ 25 2012

סיימתם כבר לנקות? אני עוד לא :(

מאת: בשעה 11:30 am נושאים: התפתחות אישית

אנחנו מעבירים שעות רבות בניקיונות לפסח. בחיפוש אחר חמץ. ושוכחים שמעבר לחמץ הפיזי. יש לנו חמץ נוסף לבער. והוא לא פחות חשוב.

החמץ שבנפש שלנו. בגדול ניתן לקרוא חמץ לכל המידות השליליות שלנו. המידות שמקורם בהעדר אור. אבל המידה העיקרית שמתקשרת לנו עם חמץ היא מידת הגאווה.

המקור של גאווה הוא תמיד דימוי עצמי וערך עצמי נמוכים. לאדם עם דימוי עצמי תקין לא יהיה צורך בתחושת הגאווה. כאשר אני מנסה בכל כוחי לשמר את תחושת החשיבות העצמית שלי אני עוטף את עצמי בגאווה.

כשאנחנו נולדים, אנחנו טבעיים, אנושיים, עם דימוי עצמי תקין ואין לנו כל צורך בגאווה.

לאט לאט כאשר אנחנו לומדים דרך הסביבה שאנחנו לא מספיק טובים, שמה שאנחנו הוא לא מספיק ראוי. אנחנו מנסים לשמור על תחושת הערך שלנו דרך חשיבות עצמית שאנחנו עוטים על עצמנו.

כבתוך תוכנו ישנו עולם שלם של תחושת ורגשות לא פתורים. עולם רגשי שלם של ילד קטן עם צרכים רגשיים של ילד קטן. עם צרכים בחום, אהבה ופינוק. עם צרכים בעידוד ובמחמאות אינסוף, עם תשוקה למישהו חיצוני שיטפל בנו, שיאמר לנו כמה אנחנו טובים וראויים. העולם הפנימי הזה סוחב אותנו כל הזמן לכיוונו. הוא בעל אנרגיה ומשקל רבים.

וכיוון שאנחנו בני אדם מבוגרים, ולא נעים לנו שהסביבה תראה את הילד הפנימי שלנו. אנחנו רוצים להצטייר בעיני החברה כבני אדם בוגרים, שקולים וענייניים. אנחנו נמצאים בבעיה. ועל מנת לפתור את הבעיה אנחנו שמים על עצמנו משקולת של חשיבות עצמית וגאווה. וזה גורם לנו להישאר מאוזנים.

כשאנחנו מתעטפים בגאווה, אנחנו מרחיקים את עצמנו מהסביבה. מרחיקים את עצמנו מאחרים. אנחנו מגביהים את עצמנו ומונעים מאחרים את האפשרות להתקרב אלינו. שמה הבפנים האמיתי שלנו יתגלה ויצא החוצה. אנחנו לא מסוגלים לאפשר לתחושת חוסר המשמעות שלנו. לחוויה שמה שאנחנו באמת הוא בלתי ניתן לאהבה להיות גלוי לאחרים. אנחנו חיים בפחד מתמיד שאם הסביבה תגלה מי אנחנו באמת, היא תדחה אותנו. היא לא תאהב אותנו כמו שאנחנו לא אוהבים את עצמנו.

אנחנו הופכים את עצמנו מעל כולם. אנחנו ממדרים את הרגשות שלנו. אנחנו נותנים לכולם, מייעצים לכולם, אנחנו יודעים הכל, מוצאים משרה נחשקת ונכבדת – כל אחד והדרך שלו לוודא שלא יתקרבו אליו. אנחנו ממליכים את עצמנו בממלכה שלנו ומונעים את האפשרות ליצירת קשר אינטימי, בגובה העיניים. מונעים מעצמנו את היכולת להיות בגובה העיניים עם האחרים ולהרגיש שוהה לאחרים.

הבעיה היא שאם אנחנו עסוקים בלהרגיש מעל אחרים, עסוקים בשימו וטיפוח המשקולת ששמנו על עצמנו. עסוקים במידור הרגשי שלנו מהסביבה – אנחנו מוצאים את עצמנו מאד בודדים רגשית. כמהים לאהבה ולאינטימיות אך בודדים. הרגש והנפש שלנו נמצאים בכלא ללא יכולת לצאת לחופשי.

הפחד שמה החברה תגלה את מה שאני מעוניין להסתיר, הפחד שהחברה תנטוש ותדחה אותי אם האני האמיתי שלי יבוא לידי ביטוי גורם לנו לחיות בדריכות מתמדת. אנחנו לא מסוגלים להרפות ולנוח. החיים שלנו הופכים להישרדות יומיומית. ואנחנו חיים בדריכות מתמדת כדי למנוע פגיעה אפשרית בדימוי העצמי שלנו. פגיעה שאולי תחשוף מי אנחנו באמת.

אז מה עושים? כמו שאנחנו משקיעים זמן ואנרגיה בניקיון הבית שלנו מחמץ פיזי. ניקוי חמץ רוחני גם מצריך השקעה. אבל בעיקר מצריך התחייבות. להתחייב לעצמנו לשחרר את הנפש שלנו לחופשי. בסופו של דבר הנפש מרגישה בכלא כאשר היא אינה מסוגלת לבטא את עצמה בחופשיות ובמלאות.

בין הסודות העיקריים של בעל הגאווה הוא האנושיות שלנו. הרצונות שלו. הוא אינו מסוגל לבקש. ובעיקר מתקשה בבקשת דברים רגשיים כמו פינוק או תשוקות אישיות. כמו שילטפו לי את הפנים כי זה נעים לי.

הצעד הראשון בניקוי החמץ הוא להסכים להיות אנושי. להסכים להיות מתחת. להסכים להודות שחסר לי. שאין לי. להסכים לבקש!

כבר פרטתי בעבר בנוגע ליכולת שלנו לבקש. אז רק בקיצור, תסכימו לעצמכם לבקש כמה שיותר דברים מכמה שיותר אנשים ללא קשר להיענות הבקשה שלכם. תבקשו דברים טכניים (כמו שיעבירו לכם את המלח) תבקשו דברים רגשיים, מפנקים (כמו שיכינו לכם כוס קפה) ובעיקר תבקשו דברים אינטימיים (כמו שיגרדו לכם בעורף. כי ככה את אוהבים).

ולסיום, חשוב שתדעו שכל השיח השלילי שלכם הוא אשליה. המהות שלכם היא מושלמת. מה שנותר לכם הוא להסכים לחבור אליה. אתם טובים בדיוק כמו שאתם וראויים לאהבה מעצם היותכם אתם. כבר אין עוד צורך להסתיר את עצמכם.

אפשרו לגדולה שלכם לזרוח. פשוט תסכימו להפסיק למנוע ממנה לבוא לידי ביטוי…

יום נפלא ומלא בטוב!

חני

נ.ב. ובקשר להפתעה – זה כבר אוטוטו בדרך…

6 תגובות

6 תגובות לפוסט “סיימתם כבר לנקות? אני עוד לא :(”

 1. תלמידהבתאריך 25 מרץ 2012 בשעה 12:28 pm

  מאוד נכון, מאוד אמיתי. לקחתי לי כחומר למחשבה…
  תודה!

  [Reply]

  חני Reply:

  תודה גם לך על התגובות!!!

  [Reply]

 2. דבורהבתאריך 25 מרץ 2012 בשעה 10:48 pm

  קראתי פעמיים!!!
  תודה!

  [Reply]

  חני Reply:

  חמודה שכמוך!

  [Reply]

 3. מורןבתאריך 05 אפר 2012 בשעה 12:36 pm

  האם בין היתר את מהווה גם מאמנת אישית או שאת פסיכולוגית נטו, או שבעצם השניים מהווים את אותו הדבר.

  [Reply]

  חני Reply:

  היי מורן יקרה,
  אני לא פסיכולוגית ולא מאמנת אישית :)
  במקצועי אני מטפלת הוליסטית. כיום עזבתי קצת את הפן הטיפולי ואני מתמקדת יותר בייעוץ.
  יום נפלא,
  חני

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

Switch to mobile version
x
הרשם עכשיו וקבל בחינם קורס ווידאו
בדרך להגשמה העצמית המלאה שלך!
דואר אלקטרוני *